ÚDRŽBA MATERIÁLOV

ČALÚNENÝ NÁBYTOK 

K pravidelným údržbám čalúneného nábytku patrí vysávanie vysávačom. Čalúnený nábytok vysávajte najlepšie 1x týždenne. Používajte špeciálny nadstavec na hadicu vysávača, ktorý je určený na čalúnenie. Pokiaľ vám to vysávač umožní, zvoľte minimálny výkon. Použitie hrubej kefy, silného drhnutia alebo klepania neodporúčame. Pravidelné vysávanie zbaví nábytok nahromadeného prachu a drobných nečistôt z vonkajšieho okolia. Pokiaľ máte na sedačke snímateľný látkový poťah, potom ho pravidelne vyperte. Skôr než sa pustíte do čistenia čalúnenia akýmkoľvek prostriedkom, odporúčame vyskúšať spôsob a reakciu na skrytom mieste, aby ste predišli trvalému poškodeniu na viditeľnom mieste. Vždy čistite v smere čalúnenia, nikdy proti. Tiež odporúčame používať prostriedky určené priamo pre čalúnený nábytok. Pokiaľ vznikla suchá nečistota zo sypkého materiálu, môžete použiť vysávač s malým výkonom. Nie je potrebné ich čistiť na mokro. Ak je škvrna mokrá, nenechávajte ju zaschnúť. Čo najskôr odsajte vlhkosť pomocou handričky alebo vreckovky. Pokiaľ je škvrna už zaschnutá, opatrne sa ju pokúste odstrániť pomocou plochého, tupého predmetu. V prípade pozostalej škvrny po odstránení, použite vlhkú handričku, či prostriedok určený priamo pre čalúnený nábytok, a v smere čalúnenia sa pokúste škvrnu vyčistiť. Potom vysušte. Nepoužívať žiadne chemické roztoky, hrubú silu, či drhnutie.
TIPY OD NÁS:
• Pravidelne vysávajte a snímateľné poťahy perte.
• Využívajte iba malé množstvo vody.
• Miesto čistite krúživým pohybom smerom od vonkajšku do stredu.
• Nevystavujte čalúnený nábytok priamemu slnku.
• Nečistoty a škvrny odstráňte ihneď.
• Domácím miláčikom dajte deku či pléd. Čalúnenie môžu znečistiť, ale aj pretrhnúť.

NÁBYTOK Z MASÍVU

Pokiaľ požadujete dlhotrvajúci vzhľad krásneho dreva, vyhnite sa kontaktu nábytku s priamym slnečným svetlom, umiestnením vedľa veľkého zdroja tepla (radiátor, krb, kachle a pod.), alebo v príliš vlhkom prostredí. UV žiarenie zo slnečného svetla môže ovplyvniť kvalitu povrchu a spôsobiť podľa typu dreva stmavnutie alebo naopak zosvetlenie dreva. Vysoké teploty narušia ako povrchovú vrstvu nábytku, tak aj vlastnú štruktúru materiálu. Prebytočná vlhkosť môže preniknúť do dreva mikroskopickými trhlinami v povrchovej vrstve a poškodiť ho tak. Pri masívnom nábytku používajte prestieranie, neklaďte mokré predmety, horúce jedlá či nápoje na povrch nábytku z masívu, mohlo by dôjsť k trvalému poškodeniu. K pravidelným údržbám nábytku z masívu môže patriť vysávanie vysávačom, avšak vždy s mäkkým nástavcom, aby nedošlo k poškriabaniu hladkého povrchu. Drevo je možné utrieť handričkou – mäkkou a suchou, alebo ľahko vlhkou s použitím menšieho prípravku, ktorý je špeciálne určený na drevo. Použite vždy menšie množstvo tekutiny, prebytočná vlhkosť môže preniknúť do dreva, a tak ho poškodiť. Masívny nábytok ošetrený olejom a voskom je vhodné pravidelne udržiavať. Pri jeho údržbe používajte iba vosk a olej priamo od výrobcu. Na nábytok najprv naneste olej, nechajte ho vsiaknuť, a nakoniec prebytočný olej jemne zotrite mäkkou handričkou. Pokiaľ sa nábytok z masívu poškriabe, môžete na jeho opravu použiť vosk. Škrabance sa voskom vyplnia.
TIPY OD NÁS:
• Nevystavujte masívny nábytok priamemu slnku.
• Vyhnite sa vysokým teplotám a vlhkosti.
• Používajte prestieranie.
• Nečistoty a škvrny odstráňte ihneď.
• Pravidelne utierajte prach či jemne vysávajte s mäkkým nástavcom.
• Nepoužívajte mokrú handričku.
• Používajte prípravky výhradne na nábytok z masívu.

NÁBYTOK Z LAMINA

Pokiaľ požadujete dlhotrvajúci vzhľad krásneho lamina, vyhnite sa kontaktu nábytku s priamym slnečným svetlom, alebo umiestnením vedľa veľkého zdroja tepla. Výrobok tiež nevystavujte dlhodobému pôsobeniu vody ani vodných pár. Nábytok z lamina je nenáročný na údržbu, vďaka svojmu odolnému povrchu nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Povrch sa všeobecne ľahko čistí. Lamino je možné utrieť mäkkou handričkou – suchou alebo vlhkou. Pri väčšom znečistení použite teplú vodu s čistiacimi prostriedkami, vhodnými pre lamino. Vyhnite sa ale zbytočnému namáčaniu, pri ktorom by mohlo dôjsť k zatekaniu vody medzi spoje a hrany dosiek a spôsobiť odlepenie vrchných dekoračných vrstiev. Voda by mohla pri dlhodobejšom pôsobení nábytok nenávratne poškodiť. Preto je vždy nutné všetku vlhkosť vytrieť do sucha. Odporúčame používať prípravky výhradne určené na nábytok z lamina. Na hladký povrch nikdy neklaďte príliš horúce nápoje a jedlá. Mohlo by dôjsť k trvalému poškodeniu.
TIPY OD NÁS:
• Nevystavujte nábytok z lamina priamemu slnku.
• Vyhnite sa vysokým teplotám a vlhkosti.
• Používajte prestieranie.
• Nečistoty a škvrny odstráňte ihneď.
• Nábytek vždy vysušte a utřete do sucha.
• Používajte prípravky výhradne určené na nábytok z lamina.

NÁBYTOK Z EKO-KOŽE

Nábytok potiahnutý eko-kožou neodporúčame nechávať na priamom slnečnom svetle, farba by mohla po čase vyblednúť. Nevystavujte tiež nábytok vyšším teplotám nad 25 stupňov Celzia. Na bežnú údržbu nábytku z eko kože postačí mäkká handrička navlhčená v slabom roztoku mydla alebo v tekutom pracom prášku s neutrálnym pH. Eko koža je čiastočne priedušný materiál, ktorý má tendenciu zachytávať na svojom povrchu ľudský pot. Vyžaduje preto pravidelnú údržbu, minimálne 1-2 x mesačne, najmä v letných mesiacoch. Exponované miesta ako sedáky, opierky chrbta a hlavy a podrúčky, ktoré potom najviac trpia, odporúčame odmastiť technickým benzínom. Nemusíte však mať obavy, že sedačka bude od benzínu zapáchať. Technický benzín má iné vlastnosti a ako prchavá látka sa cca do 10 minút 100% odparí. Vhodné je tiež pravidelne ošetrovať eko kožu sprejom, ktorý je priamo určený pre tento materiál. Nikdy nepoužívajte žiadne chemické prostriedky a prostriedky určené na pravú kožu alebo vlhčené obrúsky. Pokiaľ je nábytok z eko kože znečistený suchou nečistotou zo sypkého materiálu, môžete použiť vysávač s malým výkonom. Ak vznikla mokrá nečistota, okamžite vlhkosť vysajte savou handrou, či vreckovkou. Prípadné zaschnuté škvrny očistite vlhkou handričkou a utrite do sucha. Na sušenie nepoužívajte horúci vzduch.
TIPY OD NÁS:
• Nevystavujte nábytok z eko kože priamemu slnku.
• Vyhnite sa teplotám nad 25 stupňov Celzia.
• Používajte slabší roztok mydla alebo pracieho prášku.
• Nečistoty a škvrny odstráňte ihneď.
• Eko koža neznáša mastnotu a ľudský pot - pravidelne odmasťujte technickým benzínom.
• Používajte špeciálny čistič na eko kožu.

NÁBYTOK Z RATANU

Ratanový nábytok nevyžaduje náročnú údržbu. Pokiaľ ale chcete, aby Vám ratanový nábytok slúžil dlhé roky, je nutné sa oň adekvátne starať. Nábytok z ratanu obsahuje rôzne záhyby, spoje a výplety, kde sa usadzuje prach. Je preto nutné uvoľniť nečistoty v menej prístupných miestach. Pravidelne stačí odstrániť nečistoty a prach pomocou prachovky alebo vysávača so špeciálnou kefou. Prilepené nečistoty zotrieť navlhčenou handričkou a utrieť do sucha. Ratan nemá rád veľké množstvo vody.
Starostlivosť o prírodný ratan
Prírodný ratanový nábytok vyžaduje minimálnu údržbu. Prach a nečistoty odstráňte vysatím s použitím špeciálneho jemného nástavcom alebo utrite vlhkou handričkou. Po umytí vždy vytrite do sucha. Povrch ratanového nábytku je zašlý a matný? Môžete aplikovať transparentný lak, ktorý mu dodá lesk do ďalších niekoľkých rokov. Raz za rok, pred zahájením sezóny namažte spoje vazelínou. Zamedzíte tak vŕzganiu, ktoré môže byť spôsobené vysychaním ratanu. Nenechávajte ratanový nábytok pri radiátoroch alebo zdrojoch tepla. Vysoké teploty zapríčinia vysychanie a praskanie.
Starostlivosť o umelý ratan
Najväčšou výhodou umelého ratanu je jeho bezúdržbovosť. Nábytok z umelého ratanu nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Vždy dbajte na čistotu, ktorou predĺžite životnosť. Môžete utrieť handričkou s vlažnou vodou alebo prach či peľ povysávať vysávačom. Umelý ratan je možné umyť aj vonkajšou hadicou a jemným saponátom. Vyniká odolnosťou voči zmenám teplôt aj slnku. Farby umelého ratanu sú odolné voči UV žiareniu a počas dlhého pôsobenia vysokých teplôt nestrácajú farbu a neblednú.